Własna farma fotowoltaiczna pozwala na uzyskanie czystej energii bez szkody dla środowiska. Konwencjonalne metody pozyskiwania energii istotnie wpływają na zanieczyszczanie środowiska, przyczyniając się jednocześnie do zmian klimatu. Są ograniczone i dostępne tylko w niektórych rejonach globu. Ich limitowana podaż i wzrost popytu wpływają także na cenę. Na szczęście ludzie zaczęli doceniać korzyści płynące z pozyskiwania energii z alternatywnych źródeł. Budowa i uruchomienie farmy jest inwestycją budowlaną. Każda większa realizacja musi być oparta o rzetelną dokumentację, liczne zgodny oraz pozwolenia. Czas oczekiwania na załatwienie wszystkich formalności może wynieść nawet 2 lata. Samo postawienie farmy zajmuje klika miesięcy.
Można wyróżnić kilka kroków pozwalających uruchomić farmę fotowoltaiczną zgodnie z obowiązującymi przepisami:
Teren, na którym powstanie instalacja fotowoltaiczna musi spełniać kilka istotnych warunków:
Do budowy nowej farmy konieczne jest załatwienie wielu formalności, które pozwolą na korzystanie z energii elektrycznej zgodnie z obowiązującymi przepisami. W pierwszej kolejności potrzebna jest decyzja środowiskowa. Wydanie decyzji uwarunkowane jest pozytywną opinią Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Przed wizytą w urzędzie, konieczne jest skompletowanie następujących dokumentów:
Po uzyskaniu decyzji środowiskowej musimy udać się do urzędu gminy. Tam powinniśmy otrzymać informację o warunkach zabudowy. Jest to wymagane w sytuacji, gdy teren, na którym powstanie instalacja nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego. W tym celu należy przygotować poniższe dokumenty:
Kolejnym punktem jest uzyskanie warunków przyłączeniowych do sieci energetycznej. W tym celu również trzeba skonsultować się z odpowiednim organem jakim jest Operator Sieci. Należy przygotować poniższą dokumentację:
Na kolejnym etapie o pozwolenie na budowę farmy musimy zgłosić się do Urzędu Wojewódzkiego (trzeba pamiętać o dostarczeniu poprzednich dokumentów):
Przy wytwarzaniu energii w źródłach o łącznej mocy 50 MW wymagana jest koncesja. Aby móc ją otrzymać w pierwszej kolejności trzeba wnioskować o promesę koncesji, która jest gwarantem uzyskania właściwego dokumentu. W tym przypadku konieczna będzie wizyta w Urzędzie Regulacji Energetyki. Do placówki trzeba dostarczyć następujące dokumenty:
Jeżeli udało nam się załatwić wszystkie w/w formalności możemy przystąpić do prac mających na celu postawienie farmy. Powstaje projekt wykonawczy, rozpoczynają się prace przygotowawcze takie jak: montaż ogrodzenia czy budowa drogi dojazdowej. Gdy panele, inwertery i inne elementy konstrukcyjne pojawią się na placu budowy można przystąpić do składania elementów w całość. Zakończenie budowy należy zgłosić Operatorowi Systemu Dystrybucyjnego w celu podłączenia farmy do sieci. Następuje spisanie umowy przyłączenia a w kolejnym etapie odbiór gotowej farmy.
Zanim zaczniemy produkować czystą energię należy dopilnować tematu koncesji. Gdy budowa zostanie uznana za zakończoną trzeba przygotować podwykonawcza mapę geodezyjną, którą należy dostarczyć do Urzędu Regulacji Energetyki. Do wszystkich zebranych do tej pory dokumentów dołączamy także bilans finansowy, promesę oraz pozwolenia na użytkowanie. Otrzymujemy koncesję i od tej pory możemy legalnie produkować energię.