Title Image

Blog

Berg Holding S.A.: Farmy Fotowoltaiki z umową dzierżawy 155 ha pod instalację o mocy 130 MW

Spółka w ramach planowanej strategii zakłada rozwój sieci wykonawczej i dystrybucji przez zawiązywanie współpracy z kolejnymi partnerami.

Notowany na rynku NewConnect Berg Holding w komunikacie giełdowym opublikował informację w sprawie zawarcia przez spółkę współzależną od Farm Fotowoltaiki, umowy na dzierżawę
działek o łącznej powierzchni 155,7 ha. Na nieruchomości zlokalizowanej w gminie Barczewo w województwie warmińsko-mazurskim zostanie zrealizowana wolnostojąca instalacja fotowoltaiczna o łącznej mocy szacunkowej 130 MW.

Berg Holding opublikował informację dotyczącą dzierżawy działek

„W połowie kwietnia br. poinformowaliśmy rynek o zawarciu umowy dzierżawy działki pod budowę farmy o mocy minimum 50 MW, dzisiaj informujemy o kolejnej kluczowej umowie, która pozwala nam przystąpić do prac związanych z inwestycją o mocy 130 MW. Skala tych przedsięwzięć jest ogromna. Mając w portfolio takie inwestycje stajemy się kluczowym graczem na polskim rynku, który niesamowicie dynamicznie się rozwija, rozbudza wielkie emocje ale również staje się coraz bardziej konkurencyjny.” – informuje Kamil Kita Prezes Zarządu Farmy Fotowoltaiki S.A.

Korzyści z realizacji tego projektu są nieopisane, i nie chodzi jedynie o kwestie finasowe. W ciągu roku farma w Barczewie wytworzy szacunkowo 130 GWh zielonej energii. A zatem w perspektywie kolejnych 29 lat, na które mamy zawartą umowę dzierżawy instalacja będzie w stanie zredukować, aż 3 mln ton dwutlenku węgla. Ekologia i czyste powietrze to coś co najbardziej leży nam na sercu.” – komentuje Ofka Piechniczek Członek Rady Nadzorczej Farmy Fotowoltaiki S.A.

Instalacja farmy fotowoltaicznej o mocy 130 MW nominalnie jest w stanie pokryć średnie roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną dla 26.000 gospodarst domowych. A sama powierzchnia niezbędna do budowy farmy o tych patametrach odpowiada powierzchni bliko 220 pełnowymiarowych boisk piłkarskich.

W chwili obecnej spółki celowe, współzależne od Farmy Fotowoltaiki S.A. sfinalizowały łącznie 12 umów dotyczących długoterminowej dzierżawy działek, na których powstaną farmy o łącznej mocy minimum 324 MW. „To ponad cztery razy więcej niż Spółka planowała na początku roku. Należy jednak pamiętać, że Farmy Fotowoltaiki, zrealizują te inwestycje przez spółkę Columbus&Farmy Sp. z o.o., w której po 50% udziałów objęły Farmy Fotowoltaiki S.A. oraz Columbus Energy S.A.” – podsumowuje Kamil Kita.

12 kwietnia spółka z sukcesem zakończyła emisję crowdfundingową promowaną przez platformę Crowdway. Już kwadrans po starcie kampanii zebrano ponad 1 mln zł. Ostatecznie akcje nabyło ponad 900 inwestorów za kwotę przeszło 4,05 mln zł. Zainteresowanie inwestorów, przełożyło się również na możliwości związane z pozyskiwaniem nieruchomości pod przyszłe projekty.

Spółka w ramach planowanej strategii zakładają rozwój sieci wykonawczej i dystrybucji przez zawiązywanie współpracy z kolejnymi partnerami i firmami projektowo-montażowymi, rozwój zaplecza techniczno-handlowego oraz badawczego przez budowę własnego zespołu firm podwykonawczych, w systemie relacji B2B oraz budowę bazy inwestorów zainteresowanych zakupem farm fotowoltaicznych lub inwestycjami w branży fotowoltaiki. Ponadto spółka prowadzić będzie działalność edukacyjną w zakresie propagowania ekotechnologii, w tym również współpracę z podmiotami aktywnymi w tym obszarze.

Farmy Fotowoltaiki na przełomie lutego i marca podpisały umowę z autoryzowanym doradcą – Kancelarią Adwokacką Kramer i Wspólnicy, która wesprze proces wejścia spółki na rynek NewConnect. Wcześniej 15 lutego NWZ spółki podjęło uchwałę, w której wyraziło zgodę na wprowadzenie akcji spółki na giełdę. Debiut planowany jest między czwartym kwartałem br., a pierwszym kwartałem 2022 roku. Farmy Fotowoltaiki pod koniec lutego br. poinformowała o aktualizacj strategii rozwoju. Dzięki jej realizacji spółka osiągnie przychody ze sprzedaży na poziomie ok. 9,7 mln zł rocznie w perspektywie kolejnych 15 lat, co łącznie daje kwotę ponad 145 mln zł. Spółka zamierza od 2023 roku regularnie wypłacać dywidendę w wysokości 90% wolnych przepływów pieniężnych, 10% pozostawiając w formie rezerwy na lata kolejne.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this