Title Image

Blog

Farmy Fotowoltaiki planują crowdfunding na Crowdway, docelowo NewConnect

Warszawa, 04.02.2021 (ISBnews) – Farmy Fotowoltaiki – grupy z Berg Holding – planują pozyskać kwotę 4,05 mln zł z crowdfundingu, a następnie debiut na NewConnect, podał Crowdway. Spółka wraz partnerem technologicznym – Columbus Energy – dewelopuje farmy o łącznej mocy 72 MW.

„Farmy Fotowoltaiki – należące w całości do notowanej na NewConnect Berg Holding – planują pozyskać 4,05 mln zł od inwestorów indywidualnych w ramach kampanii crowdfundingu udziałowego promowanego przez Crowdway. Środki z emisji spółka przeznaczy na nową farmę o mocy 1 MW zlokalizowaną na Podkarpaciu, którą stworzy wraz z Columbus Energy. Planowany start kampanii to przełom lutego i marca 2021. Inwestorzy pozyskani w ramach crowdfundingu będą partycypować w zyskach wypracowanych przez wszystkie projekty spółki. Farmy Fotowoltaiki planują debiut na NewConnect do 12 miesięcy, czyli najpóźniej na początku 2022 roku” – czytamy w komunikacie.
Jak podkreślono w materiale, odnawialne źródła energii stanowią najmłodszą, lecz niezwykle prężnie rozwijającą się gałąź działań Berg Holding. Spółka Farmy Fotowoltaiki została założona z myślą o budowie farm fotowoltaicznych na terenie całego kraju. W tym celu, we współpracy z Columbus Energy, realizuje poszczególne projekty farm w ramach spółek celowych. Aktualnie planowaną inwestycją na lata 2021/22 jest nowa farma o mocy 1 MW, położona w Nagoszynie na Podkarpaciu. Instalacja docelowo będzie produkowała energię elektryczną, która zaspokoi zapotrzebowanie 500 gospodarstw domowych. Spółka posiada obecnie zawartą umowę przedwstępną na nabycie projektu farmy, wraz z dzierżawą gruntu. Uruchomienie instalacji planowane jest na początek 2022 roku, podano także.
Spółka ponadto dewelopuje też inne farmy o łącznej mocy 72 MW. Nabywane przez inwestora – w ramach crowdfundingu udziałowego – akcje Farm Fotowoltaiki nie będą ograniczały jego zysków jedynie do tych uzyskiwanych z tytułu aktualnie realizowanych inwestycji, lecz dadzą mu także udział we wszystkich, które w przyszłości będą generowane przez spółkę, podkreślono także.

„Jesteśmy spółką deweloperską działającą w obszarze fotowoltaiki. Na obecnym etapie rozwoju generujemy koszty związane z budową farm. Przychody będziemy generować po uruchomieniu instalacji, czyli w 2022 roku. Z punktu widzenia inwestora istotny jest fakt, że mamy zakontraktowane projekty oraz to, że inwestycja w farmy fotowoltaiczne to sposób na wieloletni dochód pasywny. Projekty z zakresu odnawialnych źródeł energii mogą bowiem pozwalać na osiągnięcie nawet kilkunastoprocentowej stopy zwrotu” – powiedział prezes Farm Fotowoltaiki i jednocześnie członek zarządu Berg Holding Kamil Kita, cytowany w komunikacie.
Farmy Fotowoltaiki w lipcu 2020 roku zawarły z Columbus Energy umowę o współpracy. W ramach partnerstwa podmioty zobowiązały się do wspólnej realizacji projektów, które będą polegały m.in. na znalezieniu lokalizacji, zaprojektowaniu, budowie i uruchomieniu farm fotowoltaicznych. Spółki zobowiązały się do 50-procentowego finansowania kosztów inwestycji oraz podzieliły się kompetencjami. Columbus Energy będzie odpowiedzialny za projekt techniczny, budowę i uruchomienie farm, natomiast Farmy Fotowoltaiki skupią się na wyszukiwaniu lokalizacji do projektów i pozyskiwaniu prawa do nieruchomości w celu ich realizacji.
„Współpraca z naszym partnerem – Farmami Fotowoltaiki z Berg Holding – który specjalizuje się w projektach deweloperskich sprawi, że nasze przedsięwzięcia będziemy realizować zdecydowanie szybciej, a nasi inwestorzy ich efekty będą mogli zobaczyć już w najbliższych latach” – dodał prezes Columbus Energy Dawid Zieliński.
„Crowdfunding udziałowy to coraz bardziej popularny w Polsce model pozyskania kapitału na rozwój przedsiębiorstw. Kolejne spółki decydują się na kampanię, traktując ten etap jako preIPO i szansę na zapoznanie rynku kapitałowego z własną działalnością oraz modelem biznesowym przed debiutem giełdowym. W zeszłym roku wsparliśmy 12 kampanii, w których zebrano łącznie blisko 25 mln zł. W tym roku planujemy, że na Crowdway.pl będziemy promować 20 kampanii. Istotną grupę emitentów będą stanowić spółki z linii innowacja, do których należą Farmy Fotowoltaiki” – powiedział dyrektor operacyjny w Crowdway Marcel Rowiński, także cytowany w komunikacie.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this