Title Image

Blog

Farmy Fotowoltaiki zakończyły akcję crowdfundingu

Farmy Fotowoltaiki S.A. wczoraj zakończyły emisję crowdfundingową, w której spółce udało się pozyskać środki w wysokości ponad 4 mln zł, które zostaną przeznaczone m.in. na budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW w Nagoszynie na Podkarpaciu.

Dr Ofka Piechniczek, członek rady nadzorczej Farm Fotowoltaiki, jednocześnie prezes zarządu Berg Holding, podkreśla, że już w czasie trwania kampanii zainteresowanie inwestorów przełożyło się m.in. na liczbę zapytań dotyczących gotowych projektów fotowoltaicznych oraz możliwości dzierżawy gruntów pod przyszłe instalacje.

– Jesteśmy teraz w stanie zdecydowanie przyśpieszyć rozwój spółki, a zebrana kwota pozwoli zrealizować instalację w Nagoszynie. Przygotowujemy się do kolejnych projektów, w tym w modelu biznesowym 51/49, zakładającym zawiązanie spółki celowej z klientem, gdzie wkład jest w postaci ziemi lub finansowania i wynosi 49 proc. W lutym oraz marcu informowaliśmy o kolejnych farmach, które w najbliższym czasie zasilą nasze portfolio. Po zakończeniu emisji możemy 100 proc. naszej uwagi zwrócić na najbliższe cele – debiut na NewConnect oraz dewelopment instalacji o łącznej mocy 72 MW – komentuje dr Ofka Piechniczek.

Kolejne środki na inwestycje spółka chce pozyskać z rynku NewConnect. W tym celu Farmy Fotowoltaiki na przełomielutego i marca podpisały umowę z autoryzowanym doradcą, Kancelarią Adwokacką Kramer i Wspólnicy, która wesprze proces wejścia spółki na ten rynek giełdowy.

Wcześniej 15 lutego NWZ spółki podjęło uchwałę, w której wyraziło zgodę na wprowadzenie akcji spółki na giełdę. Debiut planowany jest między czwartym kwartałem i pierwszym kwartałem 2022 roku.

W ubiegłym roku Farmy Fotowoltaiki zawarły z Columbus Energy umowę o współpracy. W ramach partnerstwa podmioty zobowiązały się do wspólnej realizacji projektów, które będą polegały m.in. na znalezieniu lokalizacji, zaprojektowaniu, budowie i uruchomieniu farm fotowoltaicznych.

Spółki zobowiązały się do 50-procentowego finansowania kosztów inwestycji oraz podzieliły się kompetencjami. Columbus Energy będzie odpowiedzialny za projekt techniczny, budowę i uruchomienie farm, natomiast Farmy Fotowoltaiki skupią się na wyszukiwaniu lokalizacji do projektów i pozyskiwaniu prawa do nieruchomości w celu ich realizacji.

W lutym i marcu br. Farmy Fotowoltaiki poinformowały, że ­za pośrednictwem spółki zależnej C&F zawarły umowy nabycia 5 projektów fotowoltaicznych zlokalizowanych na Podkarpaciu o łącznej mocy 5 MW.

Ponadto w połowie marca br. spółka poinformowała o podpisaniu kolejnych umów dzierżawy działek na 29 lat w celu budowy farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 3 MW.

Spółka pod koniec lutego poinformowała o aktualizacji strategii rozwoju. Dzięki jej realizacji chce osiągnąć przychody ze sprzedaży na poziomie ok. 9,7 mln zł rocznie w perspektywie kolejnych 15 lat, co łącznie daje kwotę ponad 145 mln zł.

Spółka zamierza od 2023 regularnie wypłacać dywidendę w wysokości 90 proc. wolnych przepływów pieniężnych, a 10 proc. pozostanie w formie rezerwy na lata następne.

Aktualnie Farmy Fotowoltaiki planują realizację prac montażowych oraz uruchomienie pierwszej farmy PV w Nagoszynie. Spółka zamierza ponadto zainwestować w podmiot działający na rynku fotowoltaiki w formie zakupu udziałów na poziomie 5-45 proc.

Do 2022 r. spółka chce zrealizować instalacje fotowoltaiczne o mocy do 10 MW, natomiast do końca 2023 r. o mocy do 40 MW. Spółka obecnie dewelopuje projekty o łącznej mocy 72 MW.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this